Peter Šimko / Všetci ľudia sú Božím dielom, ale nie všetci sú Božími deťmi

14.02.2024

Ako sa stať Božím dieťaťom a aké sú jeho privilégiá, práva a povinnosti, vysvetľuje generálny vikár a riaditeľ arcibiskupského úradu Mons. Peter Šimko.

V rozhovore sa dozviete:
- prečo nie sú všetci ľudia bez rozdielu Božie deti,
- akým spôsobom sa môže človek stať Božím dieťaťom,
- aké sú privilégiá Božieho dieťaťa,
- či má takéto dieťa nejaké dané povinnosti.

Ľudským filozofovaním mnohí dospeli k mylnému názoru, že Boh ako Stvoriteľ je Otcom všetkých ľudí, a teda všetci ľudia sú Božie deti. Takáto predstava pomiatla už viacerých. Nie každé dieťa je Božie dieťa.  

Keď pôvodcom všetkého stvorenia je Boh, možno automaticky považovať každého človeka za Božie dieťa?

Zrod každého jednotlivca sa deje cez osobitný Boží zásah. Okamih splynutia spermie muža s vajíčkom ženy je aj chvíľou stvorenia nesmrteľnej duše.

Všetci sme Božím dielom, ale na to, aby sme vstúpili do Božej rodiny, je potrebný náš súhlas - či priamy, alebo sprostredkovaný cez rodičov malého dieťaťa, ktorí dávajú záruku. Nedeje sa to automaticky.

Musí byť tento súhlas sprevádzaný alebo spečatený aj nejakým úkonom?

Stretnutie Ježiša s Nikodémom (Jn 3) nám odhaľuje, že do Božej rodiny vstupujeme cez znovuzrodenie. Znovuzrodení sa stávame cez vieru, ktorá je spečatená krstom (Mk 16, 16). Poznáme krst vodou (sviatostný), túžby a krvi (smrti).

Viera je naša pozitívna odpoveď na Božie volanie do jeho rodiny. Darom viery osobne prijímame Ježiša Krista ako svojho Pána a Spasiteľa. Sám Ježiš povedal, že nik nepríde k Otcovi, iba cez neho (Jn 14, 6).

Máme my pokrstení ako Božie deti nejaké privilégiá, práva a povinnosti?

Krstom sme vstúpili do novej zmluvy s Pánom, uzavretej krvou Ježiša Krista. Táto zmluva obsahuje prisľúbenia a povinnosti. V Božej rodine dostávame ponuku stať sa dedičmi Božieho kráľovstva, bratmi a sestrami Ježiša Krista, a vstupujeme do spoločenstva bratov a sestier, teda Cirkvi.

Žijeme v Božej blízkosti a zakusujeme jeho milosrdenstvo a slobodu, ochranu, požehnanie, dostávame Dary Ducha Svätého...

Povinnosti plynúce z toho, že nás Boh adoptoval ako svojich synov a dcéry, sú tieto: nasledovať a napodobňovať Ježiša Krista - žiť podľa blahoslavenstiev (naša ústava), dodržiavať zákon lásky (Jn 13, 34) a svätiť siedmy deň spojený so svätým zhromaždením (Lv 23, 3; KKC 887).

Môžu i nepokrstení požívať práva Božích detí?

Nepokrstení nemôžu požívať práva Božích detí (porov. 1 Pt 2, 10), lebo ešte nie sú duchovne zrodení. Podobajú sa na deti v lone matky, čakajúce na pôrod (krst).

A čo pokrstení, ktorí nežijú vieru?

Tí sú na tom horšie ako nepokrstení. Svätý Peter vo svojom liste píše, že bolo by pre nich lepšie, keby vôbec nepoznali Božiu cestu (2 Pt 2, 21). 

Boh chce zachrániť všetkých, ale odpoveď na Božie volanie je čisto osobná, a preto to za nikoho nedokážeme urobiť.

Rozhovor bol publikovaný na Moja Trnavská arcidiecéza.


Mons. ThLic. PETER ŠIMKO

v kňazskej službe pôsobil vo viacerých farnostiach a zároveň ako dekan Smolenického dekanátu, notár, neskôr obhajca zväzku a napokon sudca Arcidiecézneho tribunálu, generálny vikár Trnavskej arcidiecézy a riaditeľ Arcibiskupského úradu v Trnave.
Zároveň je i kanonikom, rektorom Katedrály svätého Jána Krstiteľa, tiež členom Kňazskej rady a Zboru konzultorov Trnavskej arcidiecézy a tajomníkom komisie na posúdenie predpokladaných videní a zjavení; venuje sa aj službe oslobodenia. 

Prečítajte si i ďalšie zaujímavé a poučné rozhovory s ním:

Lá(s)kavé (ne)vinnosti  |  Potrebujem niekoho, aby som bol slobodný  |  O čo by sme prišli, keby sme Pannu Máriu v svojom živote vynechali?  |  Aký je Boží plán so mnou? Ten si nevyberám; je mi daný  |   Kto príliš upozorňuje na svoje telo, vyvoláva podozrenie, že chce ukryť svoju dušu  |   Boh nás často vedie k tomu, o čom si myslíme, že nás prevyšuje a že na to nemáme  Vstúpiť do komunikácie s Pánom znamená opustiť všetko, čo nám tomu bráni Ľudia často rozjímajú a meditujú sami so sebou. To nie je modlitba  |   Človek participuje na moci a autorite Božej - dokáže aj nemožné  |  Svätá omša má nadčasový charakter - nebo spája so zemou  |  Eucharistia v našich rukách je ako náš osud  |  Moc Eucharistie je mocou Ježiša Krista  |  Diabol pracuje ako úžernícka nebankovka, požičia rád, aby časom získal všetko |  Zabodnuté meče bolesti nás chránia, aby nás nevyžrala pýcha

Homílie: Kňazské požehnanie má obrovskú moc! Čo spôsobuje? | Čo je láska a ako milovať | Neistota vzbudzuje strach. A každá agresivita je dôsledok strachu. Ako z toho von? | Kristus sa spojil ako Boh s každým jedným z nás. A chce, aby sme aj my zvíťazili | Prečo niekto stále nadáva na Pána Boha a na Cirkev?  |  Máme pri sebe Odborníčku na ľudské vzťahy |

Č O  J E   D O L E Ž I T É   P R I   V Ý C H O V E   D E T Í

© 2022 Júlia Kubicová. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky