Postavenie obete posilňuje dlho očakávaný zákon

26.03.2024

Ucelená ochrana práv zlepšujúca prístup k spravodlivosti je cieľom zákona 274/2017 Z. z. - o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Nový zákon vstúpil do účinnosti 1. januára 2018. Jedná sa o prvú komplexnú právnu úpravu pre obete trestných činov na Slovensku. Do právneho poriadku boli zavedené doposiaľ absentujúce pojmy: obeť, obzvlášť zraniteľná obeť, či definícia druhotnej a opakovanej viktimizácie obete. Zákon upravuje formu pomoci, odškodňovanie pri násilných trestných činoch a definuje práva obetí vzťahujúce sa na: informácie, právnu pomoc, psychologické služby a ochranu.

Prijatie zákona urýchlila potreba transpozície Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/EÚ z 25. októbra 2012 týkajúcej sa práv, podpory a ochrany obetí trestných činov. Jej hraničný termín 16. novembra 2015 sme zmeškali. Slovensko tak patrí k posledným štátom v rámci EÚ, ktoré prijali takúto osobitnú právnu úpravu.

Zákon 274/2017 Z. z. komplexne upravuje práva obetí, ich odškodnenie a mechanizmus podpory subjektov poskytujúcich pomoc obetiam. Je rozdelený do piatich častí:

  1. Všeobecné ustanovenia - Úvodná časť v § 1 upravuje práva, ochranu a podporu obetí trestných činov, vzťahy medzi štátom a subjektmi poskytujúcimi pomoc obetiam a finančné odškodnenie obetí násilných trestných činov. V § 2 vymedzuje základné pojmy ako trestný čin, obeť, obzvlášť zraniteľná obeť, obeť násilného trestného činu, trestný čin domáceho násilia, druhotná a opakovaná viktimizácia a iné. V § 3 definuje základné zásady ochrany a podpory obetí.
  2. Práva obetí - V § 4 - 9 sa pojednáva o právach obetí, ktoré sú čiastočne upravené aj v Trestnom poriadku. Medzi základné práva obetí trestných činov patria práva: na informácie, na poskytnutie odbornej pomoci, na právnu pomoc, na ochranu pred druhotnou a opakovanou viktimizáciou a právo na finančné odškodnenie.
  3. Odškodňovanie obetí násilných trestných činov - Obsah tejto časti v § 10 - 22 zodpovedá zákonu č. 215/2006 Z. z. o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi v znení neskorších predpisov, ktorý sa týmto zákonom zároveň ruší.
  4. Podpora subjektov poskytujúcich pomoc obetiam - Predposledná časť zákona v § 23 - 30 pojednáva o akreditácii programu podpory obetí trestných činov a v § 31-32 o dotácií a registri subjektov poskytujúcich pomoc obetiam.
  5. Spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia - Záver v § 33 - 37 obsahuje okrem ustanovení aj nové zaujímavé informácie ako napríklad, že využitím technických zariadení vrátane zariadení na prenos zvuku sa zabráni vizuálnemu kontaktu obzvlášť zraniteľnou osobou s obžalovaným, alebo že výsluch svedka, ktorý je obzvlášť zraniteľnou obeťou, sa má vykonať tak, aby sa nemusel opakovať, má ho vykonať osoba rovnakého pohlavia a mnohé iné.

S prijatím zákona pribudli i novely trestnoprávnych kódexov:
-
Trestného zákona - zákon č. 300/2005 Z.z.
a Trestného poriadku - zákon č. 301/2005 Z. z.

Zmeny v Trestnom zákone

Prvá zmena sa týka najmä premlčania trestného stíhania (§ 87 ods. 5 TZ), ktoré sa z pôvodných 3 rokov predĺžilo na 15 pri trestných činoch spáchaných na osobe mladšej ako 18 rokov v súvislosti s obchodovaním s ľuďmi podľa § 179, znásilnením podľa § 199, sexuálnym násilím podľa § 200, sexuálnym zneužívaním podľa § 201-202, týraním blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 a výrobou detskej pornografie podľa § 368. Novinkou je i rozšírenie taxatívneho výpočtu trestných činov o trestný čin znásilnenia a trestný čin sexuálneho násilia.

Ďalšia zmena je zahrnutá v osobitných kvalifikačných pojmoch a konkrétne sa týka osobitného motívu. Osobitným motívom sa rozumie spáchanie trestného činu na objednávku, z pomsty, so sexuálnym motívom, v úmysle zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin alebo v úmysle spáchať trestný čin terorizmu. Okrem uvedených je v § 140 písm. e uvedený aj motív nenávisti voči skupine alebo jednotlivcovi z rôznych vymenovaných dôvodov, kde od 1.1.2018 pribudol motív nenávisti k určitému pohlaviu.

Najvýznamnejšie zmeny Trestného poriadku

Trestný poriadok má viacero zmien. Medzi najdôležitejšie patrí zmena týkajúca sa uplatňovania práv poškodeného (§ 2 ods. 21). Pomocnou osobou oprávnenou vystupovať v trestnom konaní, teda novým subjektom, je už aj psychológ. Súd a OČTK má plnú povinnosť poučiť obeť o jej právach a poskytnúť jej možnosť na ich uplatnenie - tu je návrat k právnej úprave platnej do 31.12.2015. Ďalšia novinka sa týka povinností a obmedzení uložených obvinenému pri nahradení väzby. Ak má osoba obvinená v civilnom konaní určený styk s maloletým, ktorý je v trestnom konaní poškodeným, tento styk sa počas nahradenia väzby ruší.

Rozšírenie zásad trestného konania a rozšírenie možností poskytovania právnej pomoci, úprava podmienok vykonávania výsluchu s ohľadom na potreby obetí, obmedzenie využitia inštitútu konfrontácie a mnohé ďalšie pozitívne úpravy smerom k obeti trestného činu výrazne posilňujú jej postavenie v trestnom konaní ‒ a to najmä vo vzťahu k deťom. Odporúčame tiež informovať sa o ústretovej pomoci zo strany Katolíckej cirkvi.

prečítajte si tiež:

Martin Kramara / Nikto pred oltárom nesľubuje, že sa nechá otĺkať


Čo treba zvážiť pred podaním trestného oznámenia

Trestné oznámenie je papier, ale jeho dôsledky znáša človek. Úradný a právny proces vyšetrovania zahŕňa činnosti vyžadujúce množstvo energie, síl, triezvu rozvážnu myseľ a pevné rozhodnutie vytrvať. Pred oficiálnym podaním trestného oznámenia by si mal človek - ako obeť domáceho násilia - byť vedomý všetkých náležitostí, postupov, nástrah i dôsledkov, s ktorými sa pred, počas a po súdnom procese môže priamo alebo nepriamo stretnúť.

Na to, aby bol zaradený do kategórie obetí domáceho násilia, nepotrebuje argument ani dôkaz fyzického napadnutia. Z hľadiska sociálnej práce je domáce násilie považované za patologický jav; môže byť fyzické, psychické, sexuálne, ekonomické a sociálne. Jedná sa o kriminálne chovanie páchateľa, ktoré spadá do kategórie trestného činu klasifikovaného ako týranie blízkej osoby a zverenej osoby § 208 trestného zákona č. 300/2005 Z.z.. Rovnako v tejto veci treba brať do úvahy i Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele č. 305/2005 Z.z. a § 146 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb,, ktorý nariaďuje obmedzenie alebo úplné vylúčenie užívacieho práva z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby, kedy sa spolužitie stalo neznesiteľným.

Odborná, úradná a najmä Božia pomoc je nevyhnutná

Obeť domáceho násilia má podľa zákona právo volať na pomoc políciu. Pri identifikovaní skutkovej podstaty trestného činu sa môže stretnúť s rôznymi lekármi, vyšetrovateľmi, prokurátormi, sudcami a advokátmi, čo môže v obeti, ktorá nemá dostatok síl, energie, vedomostí a skúseností, vzbudiť nové obavy, úzkosti a iný druh doposiaľ nepoznaného strachu, na ktorý vôbec nemusí byť psychicky pripravená. Áno, všetko sa dá s Božou pomocou zvládnuť, ale je mimoriadne potrebné si vopred zvážiť všetky kroky a jeden jediný pravdivý scenár výpovede, ktorý možno bude musieť opakovať niekoľkokrát a niekoľkým odborníkom, pretože celé vyšetrovanie a súdny proces sa môže tiahnuť aj niekoľko mesiacov.

Nielen duchovná, ale i psychická a fyzická opora sú nesmierne dôležité

Okrem nekončiacich formálnych rozhovorov aj vplyv nového úradného a policajného prostredia môže dostať obeť do tlaku novej stresovej situácie, ktorá jej vôbec nedodá na guráži, skôr naopak. Na to, aby obeť svoju náročnú úlohu zvládla, potrebuje veľa síl, triezvu myseľ a určitý stupeň psychickej stability. Preto je vhodné, aby mala pri sebe aj dôveryhodného človeka, na ktorého sa môže spoľahnúť, oprieť, zdieľať s ním svoje pocity a prežívanie, môcť sa s ním poradiť a motivovať sa aj od neho k ďalším činom a krokom, ktoré musí vykonať. Je potrebné, aby jej blízka osoba pomohla vytrvať a dotiahnuť do úspešného konca začatý náročný proces vyšetrovania.

Pozor na rady neveriacich profesionálov

Môže sa stať, že v procese vyšetrovania sa človek stretne s fundovanými odborníkmi, ktorí nie sú veriaci a s dobrým úmyslom mu "pomôžu" k oficiálnemu rozvodu, ktorý Katolícka cirkev neschvaľuje. Obeť tak v svojej nevedomosti môže s dobrým úmyslom pristúpiť k riešeniu, ktoré môže neskôr ľutovať - vzhľadom na svoju nevedomosť a neinformovanosť. Preto je vhodné, aby sa najskôr skontaktovala a poradila so skúsenými kresťanskými poradcami a rovnako sa informovala o možnostiach riešenia svojho problému i zo stránky cirkevnej - vzhľadom na uzavreté manželstvo.

Krízová intervencia v sociálnej práci

Linky pomoci sú pre trpiacu obeť nonstop k dispozícii, kde sa môže informovať o možnostiach riešenia svojho problému, alebo sa so žiadosťou o sociálnu pomoc môže obrátiť priamo na Úrad sociálnej práce, sociálnych vecí a rodiny, odbor sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, kde si so sociálnymi pracovníčkami dohodne poradenstvo (sociálne, psychologické, ekonomické alebo právne), prostredníctvom ktorého jej budú poskytnuté potrebné informácie a ak je to nevyhnutné, aj praktická pomoc, ktorá môže zahŕňať zdravotnú i psychologickú prvú pomoc, núdzové odporučenia, pomoc pri zabezpečení zaisteného útočiska - napríklad pobyt v ženskom domove s utajenou adresou, poskytnutie pomoci pri hľadaní základných potrieb vrátane stravy, oblečenia, finančnej pomoci či odborná asistencia pri komunikácii s úradmi, vybavovaní pracovných záležitostí s jej zamestnávateľom a iné individuálne potreby.

Pomoc odborníkov nezahŕňa prevzatie zodpovednosti

Pokiaľ je to možné, pomoc sociálnych pracovníkov je v rovine informatívnej, teda pracovníci v prvom rade profesionálne pomôžu odbornou radou tak, aby si obeť domáceho násilia vedela pomôcť a všetko vybaviť sama. Ak to jej zdravotný stav nedovoľuje a je nevyhnutná i fyzická pomoc, môžu jej poskytnúť asistenciu a doprovod na úrady pri vybavovaní úradných dokladov alebo pri návšteve lekárov. Je dôležité, aby sa obeť príliš nespoliehala a nebola závislá od sociálnych pracovníkov alebo inštitúcií, s ktorými nadviazala kontakty, ale aby prevzala plnú zodpovednosťv- vrátane uvedomenia si následkov za svoje slobodné rozhodovanie i dobrovoľné konanie.

Nová príležitosť versus nečakaný zvrat - treba byť pripravený

Súdny proces môže skončiť nad očakávania veľmi dobre, najmä po schválení nového zákona 274/2017 Z. z má obeť trestného činu dôvod predpokladať tento úspech, ale nie je to záruka. Preto zároveň treba záložne prehodnotiť aj opačnú možnosť - sklamanie prinášajúce ďalšie bolesti. 

Radikálne rozhodnutia prinášajú do života nové nielen príležitosti, ale aj nečakané nástrahy a situácie, ktoré vyžadujú zodpovedný prístup a rozvážne reakcie majúce zásah na celú rodinu. Neskoršie ľutovanie svojho činu nepomôže a bude nenávratne zapísané v srdciach a životoch všetkých členov rodiny. Je správne celé rozhodnutie vopred vložiť do modlitieb, prosiť o dary Ducha a ak človek nadobudne presvedčenie, že je správne a nevyhnutné spraviť tento náročný krok v živote, musí si byť plne vedomý zodpovednosti za nesenie dôsledkov svojho slobodného a dobrovoľného rozhodnutia.
Články boli publikované na zastolom.

prečítajte si tiež:

Iveta Schusterová / Obeť domáceho násilia nesmie mlčať a hrať sa na spasiteľa!

© 2022 Júlia Kubicová. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky